rekonstrukce bytu-Rakovník

2015 – 2016

studie, prováděcí dokumentace, spolupráce při realizaci


rekonstrukce bytu v panelovém domě

publikováno v časopise „ERA21 – 04/2019“

Jde o byt 4+1, konstrukčně se jedná o podélný dvoutrakt se střední nosnou stěnou. Majitelé bytu byli starší manželé a kromě nich byl byt určen i pro 90tiletou maminku manželky.

Klienti si nepřáli vanu, ale stačil jim jen sprchový kout (pro babičku se sedátkem), díky čemuž se po rekonstrukci do bytu pohodlně vešla koupelna i samostatné WC s umývátkem. Nové dveře na WC zůstaly na místě původních, bylo jen nutné WC o 90° otočit a protáhnout, aby mělo oproti původnímu stavu optimální (ne tak stísněné) rozměry. Dveře do koupelny jsme naopak přemístili a posunuli mnohem blíže středu dispozice bytu a významně tak zmenšili docházkovou vzdálenost do koupelny z obytných místností bytu.  Jak je vidět na porovnání půdorysu původního stavu s novým, je nový blok WC a koupelny přeci jen o dost větší než původní, a to kromě tlustších příček i proto, že si klienti přáli mít v koupelně dvojumyvadlo a zároveň jsme museli najít prostor pro umístění pračky. Nakonec jsme se rozhodli pro niku vedle koupelny, hned za bytovým jádrem, čili s jednoduchým napojením pračky na vodu a odpad.

Vzhledem k tomu, že klienti chtěli zachovat půdorysně velkorysou předsíň, zvětšili jsme blok koupelny a WC na úkor prostoru bývalé kuchyně, přičemž nová kuchyňská linka se oproti té původní otočila o 90° , posunula blíže k oknu a následně zalomila do tvaru „L“. Prostor původní kuchyně se změnil v úzký propojovací koridor, jehož délka je ale necelé 2 metry, neboť poté se tento koridor rozšiřuje do prostoru jídelny, kterou jsme s prostorem kuchyně propojili velkorysým otvorem v nosné panelové stěně (délka otvoru je cca 2,4 metru a výška 2,1 metru), vzhledem k tomu, že se jednalo o zásah do nosné konstrukce budovy, bylo nutné kvůli této úpravě pro tuto rekonstrukci  žádat o stavební povolení.

Přestože je nová kuchyně oproti té původní výrazně prostorově menší, nová kuchyňská linka je o 135 cm delší a navíc lze při vaření využít barový pultík umístěný v rámci nového otvoru mezi kuchyní a jídelnou, což plně vyhovuje potřebám paní domácnosti.

Abychom prostor bytu maximálně sjednotili, použili jsme do všech místností bytu lepenou vinylovou podlahu v dekoru dřeva, která může být použita i ve vlhkém prostředí WC a koupelny. Tato podlaha tak probíhá celým bytem, bez prahů či přechodových lišt ve dveřích, což nejenže výborně vypadá, ale z praktických důvodů to ocení i 90tiletá obyvatelka bytu.

Při snaze o maximální využití přeci jen „omezeného“ prostoru panelového bytu a zároveň o jeho barevné, tvarové a materiálové sjednocení byla většina nábytku pro tento byt vyrobena na míru podle našeho návrhu (až na pokoj babičky, které jsme ponechali její původní nábytek, na který je zvyklá.)

Hide Content