rekonstrukce panelového bytu Praha-Stodůlky

2012

studie, prováděcí dokumentace, spolupráce při realizaci


kompletní rekonstrukce panelového bytu, totální změna původní dispozice

prezentováno v časopise „Můj dům – srpen 2013“

 

Klientka si pořídila byt v panelovém domě. Byt byl v původním stavu, tedy s umakartovým jádrem a všemi dalšími neduhy, které byty tohoto typu mají. Byl sice kategorie 4+1, místnosti byly však malé a některé (2 ložnice, koupelna a WC) vyloženě minimální, jak je ostatně u bytů v panelových domech obvyklé, na řadu tak přišla totální rekonstrukce panelového bytu.

Hlavním přáním klientky bylo místnosti zvětšit a zredukovat jejich počet. Její představou bylo vytvořit byt 3+kk s velkou koupelnou a prostornou šatnou vedle ložnice. Bylo třeba samozřejmě také myslet na dostatek úložných prostor a místo pro rozkládací jídelní stůl alespoň pro 6 osob.

Vzhledem k tomu, že majitelka logicky preferovala, aby byl stávající balkón bytu přístupný z obývacího pokoje a kuchyň chtěla mít spojenou s obývacím pokojem (jak je dnes už obvyklé a díky kvalitním digestořím to není problém), rozhodli jsme se přesunout kuchyň z jejího původního umístění na druhou stranu od koupelny, která zůstala na svém místě, jen se zvětšila jak do šířky, tak do délky. Toaleta také zůstala na svém místě (už vzhledem k problematičnosti přesouvání odpadu), je jako dříve v samostatné místnosti, ale nově je přístupná přes koupelnu, což se nám jevilo jako rozumný kompromis mezi dvěma obvyklými variantami umístění toalety – tedy buď samostatná z chodby přístupná toaleta nebo toaleta umístěná přímo v koupelně, z nichž každá má svá pozitiva i negativa. Druhá varianta by byla navíc v rozporu s vyhláškou č. 26 Pražského magistrátu „o obecných technických požadavcích na výstavbu v hlavním městě Praze“, která umístění záchodu a koupelny v jedné místnosti u bytů větších než 2+kk (nebo 2+1) neumožňuje. Přesunutím kuchyně dále od bytového jádra se stoupačkami se nám sice trochu prodloužila trasa vodovodu a odpadu od kuchyně, ale nijak neúnosně a navíc tyto trubky vedou ve stejné trase jako vodovod a odpad pro připojení automatické pračky, která je umístěna v koupelně a skryta ve skříni za vanou. V prostoru původní kuchyně vznikla ložnice, která se tak nachází v klidné zóně bytu a navíc má okno orientované na východ. Vedle ložnice, na místě, kde byla původně jedna z malých jednolůžkových ložnic, vznikla klientkou požadovaná šatna, která se však oproti původní ložnici trochu zkrátila, abychom v předsíni bytu získali prostor pro velkou vestavěnou skříň. Příčky mezi druhou jednolůžkovou ložnicí, orientovanou k opačné straně domu než ta první, a původním obývacím pokojem i předsíní se odstranily, takže vznikl velký prostor obývacího pokoje s kuchyní a jídelním koutem, který volně, bez dveří přechází do prostoru předsíně. Dispozičně nezměněna zůstala pouze malá vstupní část bytu, oddělená od jeho zbytku nosnou stěnou. Konkrétně samotný vstupní prostor bytu, který se dle návrhu dá od zbytku předsíně a v podstatě tedy i zbytku bytu oddělit posuvnými dveřmi, a dále dětský pokoj přístupný právě z této vstupní části.

Tyto dispoziční změny spolu s ne zrovna dobrým technickým stavem bytu znamenaly, že v rámci rekonstrukce panelového bytu bylo nutné vybourat všechny stávající příčky a ponechat pouze nosné stěny, do kterých se z finančních i časových důvodů žádné zásahy nedělaly a nebylo to ani nutné. Návrh změny dispozice vznikal v mnoha variantách, ve hře byla i ta s menší předsíní a větší koupelnou, kam se vešel kromě vany i sprchový kout. Klientka si nakonec vybrala variantu s větší předsíní bez sprchového koutu.

Cílem návrhu také bylo zbavit se všech typických nevzhledných „panelákových“ detailů a prvků, které by výsledný estetický dojem z bytu zbytečně zhoršovaly. Samozřejmostí bylo nahrazení původních žebrových radiátorů novými hladkými deskovými, které nejen že vypadají o hodně lépe, ale také jsou mnohem praktičtější z hlediska úklidu. Součástí rekonstrukce bylo i nové připojovací potrubí pro tyto radiátory. Nevzhledné stoupací potrubí od topení, které jsme samozřejmě museli ponechat, se alespoň pohledově skrylo za sádrokartonové předstěny u oken. Ty budou zároveň vymezovat prostor pro umístění případných závěsů a záclon a bude za nimi skryto decentní náladové nepřímé osvětlení.

Požadavkem klientky bylo mít dlažbu nejen v koupelně, na WC a ve vstupním prostoru, jak je obvyklé, ale i v předsíni a obývacím pokoji s kuchyňským koutem. Při výběru jsme se rozhodli (vzhledem ke kvalitě, příznivé ceně a krátkým dodacím lhůtám) pro dlažbu a obklady od tradičního českého výrobce Rako. Pro maximální sjednocení prostoru bytu byl do všech místností, kde klientka chtěla dlažbu, zvolen jeden typ dlaždic, které se pak použily zároveň jako obklad v koupelně. Protože si klientka nepřála úplně minimalistický design, vybrali jsme dlažbu Rako Defile v rozměru 30×60 cm ve světle béžovém odstínu. Sokly nejsou ve stejné barvě jako dlažba, jak je běžné, ale tmavě hnědé, která se objevuje také na podlaze a na obkladech toalety a obkladech v koupelně. Tmavě hnědá příjemně doplňuje převažující světle béžový odstín dlažby.

V ostatních místnostech – tedy ložnici, šatně a dětském pokoji je položena elegantní světle šedá laminátová podlaha na kvalitní podložce pro omezení kročejového hluku.

Veškerý pevný nábytek v bytě je navržen na míru. Je tvarově jednoduchý, převážně matný bílý, kombinovaný na přání majitelky s odstínem cappuccino v lesklém provedení. Stejně jako kuchyně, obývák a předsíň tvoří jeden prostor, tak i nábytek v těchto místnostech na sebe plynule navazuje – kuchyně na skříňku pod TV na jedné straně a na otevřenou knihovnu na straně druhé a ke knihovně pak ze strany předsíně přiléhá úklidová skříň.

Snahou bylo, aby prostor bytu působil co nejvíce jednotně a byl maximálně prosvětlen. Proto se také volily světlé podlahové krytiny a myslelo se samozřejmě i na dostatek kvalitního umělého osvětlení různých typů.

 

vizualizace: neoVISUAL

 

Hide Content